visceralna manipulacia fyzioterapia regeneracne centrum skalka nitra

Viscerálna manipulácia ako účinná terapeutická metóda

Aj keď sa zdá, že bolesť je lokalizovaná v ramene, chrbte a iných častiach pohybového aparátu, skutočná príčina môže byť vo vnútri tela.

Viscerálna manipulácia je totiž založená na poznatku, že každé obmedzenie vnútorných orgánov a tkanív vedie k dysfunkcii a bolesti aj na inom mieste v tele. Porucha vnútorného orgánu sa nám môže prejaviť tak, že pociťujeme bolesť v niektorej časti pohybového aparátu - chrbát, rameno, mávame migrény, nafukuje nás a mnoho iných problémov.

V článku si povieme, čo je to viscerosomatický reflex a viscerálna manipulácia, kedy nám táto terapeutická metóda pomáha a pri akých ťažkostiach pacientov ju najčastejšie využívame pri liečbe. Dozviete sa ako taká fyzioterapia prebieha a uvedieme si príklady z praxe.

Viscerosomatický reflex ako prepojenie medzi orgánmi a svalmi

Viscerosomatický reflex je reflexná reakcia medzi vnútornými orgánmi a pohybovým aparátom alebo svalmi, kde dysfunkcia alebo podráždenie orgánov môže spôsobiť ťažkosť a bolesť v odlišných častiach tela – v pohybovom aparáte, svaloch, tkanivách…

Uvedieme si praktický príklad pre lepšie pochopenie:

Aj keď sa zdá, že bolesť je lokalizovaná v ramene, skutočná príčina môže byť vo vnútri tela. Viscerosomatický reflex je reakciou tela na signály z vnútorných orgánov, ktoré sa odzrkadľujú vo forme bolesti alebo napätia v svaloch ramena.

Ďalšie príklady:

 • Bolesť chrbtice alebo ramena môže súvisieť s tráviacimi problémami.
 • Bolesť ramena môže spôsobovať aj žlčník.
 • Reflux aj časté zápaly močového mechúra sa dajú riešiť a liečiť aj inak ako liekmi.

Fyzioterapeut vie na základe vyšetrenia zistiť, či je daný problém spôsobený vnútorným orgánom a či bolesti spolu súvisia.

visceralna manipulacia fyzioterapia regeneracne centrum skalka nitra

Viscerálna manipulácia - v čom sa skrýva čaro liečebnej metódy?

Vnútorné orgány sú obalené spojivovým tkanivom, ale aj svalmi, ktoré majú byť pružné a pohyblivé, aby orgány správne fungovali. Napríklad: aby sa žalúdok mohol dostatočne roztiahnuť, keď konzumujeme potravu alebo aby sa potrava v črevách pohybovala správne ďalej práve sťahmi týchto svalov.

Telo potrebuje pohyb, aby bolo zdravé a to platí aj pre pohyb orgánov. Tkanivá strácajú svoju pružnosť a pohyblivosť pri zápale, úraze, zlej životospráve, ale aj strese a nesprávnom držaní tela.

Viscerálna manipulácia je manuálna terapeutická technika, ktorá sa zameriava na jemné manipulácie vnútorných orgánov s cieľom obnoviť ich optimálnu funkciu a tým zmierniť bolesť alebo nepohodlie, skrz orgány vyliečiť rôzne ťažkosti aj bolesti pohybového aparátu.

Zameriava sa na na liečbu štrukturálne a funkčné dysbalancie v tráviacom aparáte, ktoré majú ďalej vplyv na pohybový aparát aj muskuloskeletálny, cievny, nervový, gastrointestinálny a lymfatický aparát.

Viscerálnu manipuláciu vykonáva špecializovaný odborník – fyzioterapeut. 

Kedy pomáha viscerálna manipulácia?

Štúdie ukazujú a rovnako prax potvrdzuje pozitívny vplyv viscerálnej manipulácie na rôzne ťažkosti a problémy pacientov, napríklad:

 • akútne úrazy krčnej chrbtice
 • športové zranenia brušnej oblasti
 • tráviace poruchy ako je nafukovanie, zápcha, problémy s prehĺtaním 
 • reflux
 • ženské problémy ako napríklad bolestivá menštruácia, popôrodné bolesti
 • urogenitálne problémy – časté zápaly močového mechúra
 • ortopedické problémy – bolesti chrbtice, kĺbov
 • migrény
 • bolesti ramena a ťažkosti s ním
 • problémy s trávením u detí – zápchy, vracanie, koliky…

Ako prebieha terapia?

 • Základom je anamnéza – rozhovor s pacientom o jeho ťažkostiach a ich pochopenie.   
 • Fyzioterapeut si vyšetrí brucho a konkrétne orgány pohmatom –  zisťuje bolestivosť a obmedzenie pohybu. 
 • Prechádzame na manipuláciu s konkrétnymi orgánmi a tkanivami.

S tkanivami a orgánmi sa pracuje pomaly a jemne. Terapia nie je bolestivá.

Pre výrazné zlepšenie stavu sa odporúča aspoň 3-5x absolvovať vyšetrenie a terapiu viscelárna manipulácia u fyziotererapeuta.

visceralna manipulacia fyzioterapia regeneracne centrum skalka nitra

Viscerálna manipulácia v praxi

Liečba refluxu

Pacientku Ivetu dlhodobo trápil reflux – chronický návrat kyseliny zo žalúdka do pažeráka. Pri vyšetrení fyzioterapeut zistil dysfunkciu svalstva a tkanív v oblasti gastrointestinálneho traktu. Jemnými technikami viscerálnej manipulácie sme uvoľnili žalúdok, bránicu a zvierače v dvanástiku a tenkom čreve.

Iveta mala na druhý deň po terapii menší tlak v pažeráku a cítila sa oveľa ľahšia. Reflux sa postupne uvoľnil.

Liečba bolesti ramena a impingement syndróm

Pacient prišiel s bolesťami ramena, v prvom rade absolvoval podrobnú anamnézu u fyzioterapeuta. Pri vyšetrení ramena sme zistili impingement syndróm (útlak šľachy m.supraspinatus). Pacient pri anamnéze spomenul, že má problémy so žlčníkom, občas má kŕče pod rebrami na pravej strane a bolesť mu vystreľuje k pravej lopatke.

Toto je veľmi typický prejav poruchy zlčníka. Telo reaguje tak, že chce ochrániť miesto, ktoré bolí. To znamená, že zmení postúru, zmení dýchanie, stiahne svaly a tkanivá okolo bolestivého miesta, aby sa čo najmenej zaťažovalo. Takto vzniká dysbalancia a problém sa ďalej šíri.

U pacienta sme najskôr pomocou manuálnych techník zmobilizovali lopatku, rameno a uvoľnili mäkké štruktúry. Pomocou viscerálnej manipulácie sme jemne uvoľnili tkanivá okolo pečene a žlčníka.

Video z viscerálnej manipulácie si môžete pozrieť na našom Youbube

Na základe diagnostiky sa vytvorí efektívny liečebný plán

Reflexný vzťah medzi vnútornými orgánmi a svalmi a viscerálnu manipuláciu využíva naša fyzioterapeutka Erika Gahérová pri diagnostike a liečbe rôznych zdravotných problémov pacientov, kde je to vhodné. 

Liečba zahŕňa častokrát okrem  kombinácie rôznych fyzioterapeutických techník a metodík aj viscerálnu manipuláciu, ak je to potrebné.

Ak ste sa v uvádzaným ťažkostiach našli a už dlhšie im čelíte, neváhajte nás kontaktovať a spoločne s fyzioterapeutmi v Skalke zapracujete na zlepšení svojho zdravotného stavu. Svoj termín k fyzioterapeutovi v Regeneračnom centre Skalka v Nitre si rezervujte telefonicky.

Scroll to Top