Psychosomatický workshop Ako neskončiť v blázinci ako psychosomatika dokaze ulahcit vas zivot

Ako dokáže psychosomatika uľahčiť život

Čo to je psychosomatika? Ako a kedy nám dokáže pomôcť?

O psychosomatike sa hovorí, že je to ,,MEDICÍNA ĽUDSKÝCH PRÍBEHOV”. Príďte pochopiť ten Váš.

,,Ako neskončiť v blázinci – ako psychosomatika môže uľahčiť život“ aj vám si povieme 1. Decembra. Čaká nás workshop v – Regeneračné centrum Skalka Nitra.

Psychosomatika a jej sila

Psychosomatika nám pomáha lepšie pochopiť vzťah medzi psychikou a fyzickým zdravím, čím prispieva k celkovému zlepšeniu kvality života a liečby.

· Bolí vás neustále chrbát, aj keď ste obišli už všetkých lekárov a rehabilitácie?

· Cítite sa unavení a nevýkonní, aj keď výsledky vyšetrení sú v poriadku?

· Trápia vás bolesti brucha, ťažko sa vám “prehĺta”, mávate búšenie srdca alebo vnútorné chvenie? Avšak nikto vám to neverí?

Psychika, emócie, stres... a fyzické ťažkosti

Psychosomatický pacient je špecifický tým, že zažíva fyzické symptómy, ktoré nie je možné vysvetliť iba biologicky. Tieto symptómy môžu byť reakciou na psychický stres alebo nepríjemné emocionálne situácie. Typické črty psychosomatického pacienta:

💡Opakované návštevy lekárov, avšak nikde sa nič nenašlo a nezistila sa žiadna príčina ťažkosti 🔜 čoskoro môže byť človek sklamaný, frustrovaný, naštvaný.

💡 Skutočne to bolí alebo človek cíti akési fyzické nepohodlie  🔜  Pacient si to nevymýšľa, ťažkosť sa reálne ukazuje na fyzickom tele

💡 Človek tuší, že ťažkosti môžu súvisieť so stresom, ale kto by ho v dnešnej dobe nemal? 🔜 Tu prichádza otázka, ktorú ťažko definovať: ,,Čo je príliš veľa stresu?”

 

Človek si môže postupne uvedomiť, že jeho problémy súvisia s nezdravými vzťahmi, či už pracovnými alebo osobnými, a snaží sa ich skúmať.

Ktoré sú klasické psychosomatické choroby?

Medzi sedem klasických psychosomatických chorôb, ktoré boli prvýkrát navrhnuté v prvej polovici 20. storočia na Chicagskej univerzite. Sem patria: bronchiálna astma, zvýšená funkcia štítnej žľazy, vysoký krvný tlak, atopický ekzém, žalúdočné vredy, reumatoidná artritída, ulcerózna kolitída.

Zoznam sa postupne rozširoval o ďalšie ochorenia, ako sú migréna, infarkt, cukrovka, neplodnosť až po onkologické ochorenia a poruchy príjmu potravy, ako sú anorexia, bulímia a obezita.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o psychosomatickom prístupe a liečbe, pozrieť sa na svoje ťažkosti zo psychosomatického pohľadu, príďte na psychosomatický workshop už 1. decembra.

Scroll to Top