Prvá žena na lavičke HK Nitra - Ako to celé začalo?

Športová fyzioterapeutka Lenka Skaličanová štartuje už 6. sezónu spolupráce s klubom HK Nitra.

Kto bol prvým hokejistom, o ktorého sa starala? A aký to má súvis so vznikom jej  spolupráce s HK Nitra?

Športová fyzioterapia
a hokejisti - Ktorý hokejista navštivil Regeneračné centrum Skalka ako prvý?

Prvý hokejista, ktorí prišiel za Lenkou do Regeneračného centra Skalka až z Košíc bol Marek Bartánus. Kvalitná rehabilitácia a rýchle zregenerovanie bolo jeho zámerom. Mal ťažké zranenie kolena a s Danom Kičurom – kondičný tréner v Košiciach, ho spoločne dávali dokopy. ,,Zranenie bolo na operáciu, ale my sme sa rozhodli konzervatívne koleno dať dokopy, aby vydržal celú sezónu a až po nej išiel na operáciu.” hovorí Lenka

Kvalitná fyzioterapia, úžasné výsledky, rýchle zotavenia hráčov z úrazov, riešenie ťažkostí komplexne, mentálna terapia a všetko, čo Lenka do starostlivosti o športovcov dávala sa šírilo ďalej a spôsobilo, že ju oslovovali na spoluprácu stále ďalší športovci.

,,Starostlivosť o športovcov je o tom, že musíte rýchlo reagovať, vymyslieť a nastaviť plán. Dohodnúť sa so všetkými členmi tímu, kto má akú úlohu a čo je tá vaša – aby z toho ten samotný športovec prosperoval a bol čo najskôr fit. Je o tom, že sa snažíte pracovať samozrejme na fyzickej stránke, ale aj na tej mentálnej. Nikto z nich nechce byť zranený a je normálne, že sa obdobie zranenia odrazí na nastavení, nálade a správaní športovca. Z môjho pohľadu je aj práve toto práca športového fyzioterapeuta ~ častokrát sme aj psychológovia. Preto je dôležité vedieť, čo robíme, čo rozprávame, ako radíme. Ako ovplyvňovať náladu a vedieť sa pozrieť na zranenie aj z iného uhla pohľadu a byť k dispozícii, keď to naozaj najviac potrebujú.”

Lenka Skaličanová, športový fyzioterapeut

lenka skalicanova regeneracne centrum skalka nitra

Prvá žena na lavičke HK Nitra

Lenka jednu sezónu aktívne spolupracovala s Banskou Bystricou. Keďže v tom klube hral Marek Bartánus, ktorí k nej pravidelne chodil na fyzioterapiu rozprával o Lenke spoluhráčom. ,,Vymysleli sme to tak, že každý pondelok prišlo jedno auto z BB. Vtedy som spoznala napríklad aj  Maja Luntera a ďalších chalanov.” V tú sezónu vyhrala Bystrica titul, vyradila Nitru. Po sezóne sa tím HK Nitra dozvedeli o Lenkinej práci a tiež o spolupráci s BB. 

,,Oslovil ma Andrej Kmeč na spoluprácu a tiež on sám začal ku mne na fyzioterapiu chodiť. Poslali mi kapitána tímu Braňa Mezeia. Asi na sondovanie, kto som, čo som zač a či sa hodím do tímu. V polke letnej prípravy si ma zavolal na pohovor tréner Stavjaňa. Bol to zaujímavý pohovor aj s vedením. Pýtali sa ma na štúdium a absolvované vzdelanie.” hovorí Lenka 

,,Tohle jsme tady měli mít už dávno”, 

Antonín Stavjaňa, hokejový tréner

Sezóna 2023/2023 je už Lenkina 6. sezóna na lavičke HK Nitra ako športový fyziotearapeut. Poskytuje tímu komplexnú starostlivosť pravidelne na štadióne, rovnako počas zápasov a chalani k nej chodia do centra – Regeneračné centrum Skalka na potrebnú doplnkovú regeneráciu – fyzioterapia, rehabilitácia, mobility, strečing, masáže, fyzikálna terapia, ochladzovací bazén a sauna.

HK Nitra Regeneračné centrum Skalka Lenka Skaličanová sezóna 2023 2024

Prvé vážne zranenia a ,,krst ohňom"

Lenka nastúpila do HK Nitra. Prvá sezóna bola ,,krst ohňom“. Veľa zranení, poúrazové stavy ako napríklad pneumotorax jedného hráča a niektoré sa zdali až devastačné. Nejakým zázrakom a spojením všetkých síl celého kolektívu od maséra, kustóda, asistenta trénera, všetkých hráčov a celého tímu sa im spoločne podarilo z toho dostať. V tom období to bolo dosť medializované. Zaujímavosťou bolo napríklad zranenie Roberta Lantošiho, keďže bol vtedy v Nitre. V tejto sezóne sa dostali až do finále s BB. Toto zrehabilitovanie a vyliečenie ťažkého zranenia bola najsilnejšia náročná skúška.

,,Jej meno je Lenka Skaličanová, jej tempo je vražedné jej nápady sú úžasne a jej revírom je vesmír a pomoc ľudom. U Lenky ma vždy čaká útek z reality, spoznávanie samého seba a hlavne svojho tela. Jej obetavosť voči ostatným a snahu pomôcť nenájdete nikde inde. Vždy keď odtiaľ odchádzate, stávate sa novým človekom či už po fyzickej alebo mentálnej stránke. Mne osobne vyliečila zranenia, ktoré mali trvať dlhšie, ale pri nej sa rúcajú všetky predpoklady a dohady. Faktom je, že zranenia lieči rýchlo a hlavne účinne – pre mňa ako športovca je to všetko, čo si môžem želať. Priateľskosť a ochota celého personálu Skalka je úžasná. Určite odporúčam všetkých športovcom aj ľuďom, ktorých trápia rôzne problémy či už fyzické alebo psychické. Dávam 5 z 5. Ďakujem ! ❤️

Robert Lantoši, hokejista

Lantoši Robert HK Nitra Regeneračné centrum Skalka Lenka Skaličanová

Tu vznikli aj prvé spoločné priateľstvá s hráčmi ako Robo Lantoši, Braňo Rapáč, Matúš Rais, Samko Buček, Juri Šiška – niektorí hráči mali ťažké zranenia a okrem fyzioterapie veľmi silno s Lenkou pracovali aj na mentálnej stránke.

,,Počas našej spolupráce keď sme sa stretli pred 6 rokmi som pochopil jedno a naučil sa. Skalka nie je bežný fyzioterapeut, ale človek, ktorý Vám dokáže, že nemožné je nemožné len vtedy, keď si neveríte. Ale všetko je možné, keď sa veci robia so srdcom, odhodlaním a vierou. Vtedy prežijete tie správne emócie v pohybe, ktoré sú neopísateľné. “SB25”

Samuel Buček, hokejista

Pre mňa ako profesionálneho športovca je starostlivosť o telo na prvom mieste. V RC Skalka je kolektív neustále pozitívne naladených profesionálov, ktorí nám vždy poskytnú riešenia na každý problém. Niesú spičkou len v oblasti športovej fyzioterapie a regenerácie, ale taktiež pracujú s ľuďmi na ich mentálnej stránke, na ktorú sa často zabúda. Odchádzam od nich vždy s novými vedomosťami a pocitom, že som doprial telu presne to, čo potrebovalo. Určite by som odporučil návštevu tohto centra každému, nebudete ľutovať 🙂 

Juraj Šiška, hokejista

Šiška Juraj Regeneračné centrum Skalka

Komplexná fyzioterapia a vytúžený úspech

 Zaujímavý príbeh bol a stále je príbeh Adriana Holešinského, ktorý prišiel do Nitry a navšítil Regeneračné centrum Skalka na odporúčanie Roba Lantošiho. Zakríknutý chalan, ktorý pochyboval: ,,Viem hrať hokej? Viem sa tým živiť?” Róbert Lantoši mu na začiatku pri spoločnom obede povedal:

,,Túto ženu budeš počúvať a budeš robiť všetko, čo ti hovorí”. 

,,Odvtedy sme trávili spolu veľa času, vždy sa zdôveroval s myšlienkami, problémami a otázkami, ako vyriešiť niektoré situácie v živote. Aj napriek tomu, že Aďo je typ tvrdohlavého športovca,  dal si však poradiť a mal odvahu meniť veci vo svojom živote mu priniesli vytúžený úspech. Zásluhou sú určite aj rodina a priatelia, bol to však veľký míľnik ako on začal potom rozmýšľať”

vysvetľuje Lenka

Adrian Holešinský HK Nitra Regeneračné centrum Skalka Lenka Skaličanová

Legendárny príbeh a navrátenie do hry po zranení

Filip Krivošík a rehabilitácia jeho vážneho zranenia ,,nešťastná triáda“ ACL, MCL & zranenie menisku.

Po 3 mesačnej intenzívnej rehabilitácii sa stal ,,zázrak“. Playoff Fiťo úspešne odohral a do letnej prípravy sa pustil v plnom nasadení.

,, …Magnetická rezonancia po nešťastnom páde spoluhráča na koleno ukazovala tie najhoršie prognózy. Poškodenie predného, bočného väzu a taktiež menisku. Viete si predstaviť tie emócie a myšlienky po tejto správe. V akútnom štádiu keď ešte hlava nezačala rezignovať a telo vieme nastaviť na plán prichádza moja otázka. Veríš na zázraky? Odpoveď bola rýchla a bez najmenšej pochybnosti. Prečo sa to vlastne stalo? A prečo práve jemu? Toto sme si zodpovedali hneď na začiatku a otvorilo nám to cestu…

Dvojfázová fyzioterapia, do toho fyzikálna terapia, nezabúdať ktoré doplnky kedy, kedy dať homeopatika, ako vykladať nohu, kedy ako ľadovať ako upratať myšlienky a pracovať na novej vízií.“

HK Nitra Regeneračné centrum Skalka Lenka Skaličanová Filip Krivošík 3

Poriadne sme zabrali, na pomoc si prizvali trénera Mila Ceba, ktorý je v oblasti trénerstva profesionál na top úrovni, je mu blízky individuálny prístup a hlavne precíznosť. Vymenili sme si informácie a hneď nám bolo jasné, že táto spolupráca je významný hnací motor vpred.“

Spolupráca s Milom Cebom sa rozvinula natoľko, že je head coach v GYMe na 3. poschodí nového Regeneračné centra Skalka a s Lenkou sú kolegovia nielen na pôde hokejového klubu, ale aj na svojej vlastnej.

filip krivosik lenka skalicanova nitra regeneracne centrum skalka

Nekonečné rozhovory a priateľstvá

Fyzioterapia nieje len o tom, že dodržiavate protokol a odporúčania od lekára. Nahliadnete do sveta športovca, klienta a nachádzate problémy inde, ktoré môžu ovplyvniť stav. Fyzioterapeut pomáha klientom pri životných zmenách, rozhodnutiach. Lenka veľakrát pomáhala chalanom aj v partnerských či rodičovských vzťahoch. Nekonečné rozhovory prebiehali častokrát nielen v centre, ale aj na obede, večeri či na káve. Tým sa vždy prehlboval vžtah športovec – fyzioterapeut, klient – fyzioterapeut.

,,Často som ich pozvala k sebe napríklad na večeru. Zaujímavosťou je, že som Šimona Nemca učila variť špeciálnu pizzu, ktorú má v obľube dodnes a určite ju ponúka svojim kamošom.”

Šimon Nemec Lenka Skaličanová

,,Nikdy si nezvyknem na ich odchody, ale nikdy sa neprestanem tešiť na ich návraty a návštevy.”

Športový fyzioterapeut Lenka Skaličanová

simon nemec filip krivosik lenka skalicanova nitra regeneracne centrum skalka-2

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top